İLAÇLAMA

KONUTLARDA HAŞERE KONTROLÜ

ESOES ‘den Apartman ve Siteler İçin Çevre Sağlığı Çözümleri:

Apartman ve site yaşamında haşere ve fareler ciddi sorun oluşturmaktadırlar. Burada en önemli etken dar alanda yoğunlaşan nüfus ve bunun getirdiği yoğun insan ve malzeme trafiğidir.
Haşere ve Farelerin Yerleşme Alanları:
Evlerde en sık karşılaşılan sorun haşere sorunudur. Haşereler arasında da hamam böcekleri ve gümüş balık en çok görülenleridir. Hamam böcekleri evlerin içinde çoğunlukla mutfak, banyo gibi rutubetli alanları tercih ederler, apartmanların ortak alanlarında da; kazan dairesi, asansör kuyusu, çatı arası gibi alanları seçerler.
Gümüş böcekleri hemen her yerde görülebilirler. Çok hareketlidirler. Yerleşim için dar ve tozlu alanları seçerler. Eski kitap ve gazetelerin araları, duvar çatlakları, yer ve duvar döşemelerinin araları v.b. yerleri özellikle tercih ederler.

Fare ve sıçanlar özellikle bahçeli sitelerde sorun oluşturmaktadırlar. Toprakta yuvalandıkları için sürekli sulanan ve rutubetli olan bahçeler uygun yerleşme alanları oluşturur. Şehirlerde özellikle atık su kanallarını kullanarak geniş alanlara yayılabilirler. Evsel atıklar bu canlıları yerleşim alanlarına çeken en önemli sebeplerden biridir. Apartmanlarda havalandırma boşluklarına açılan banyo ve tuvalet pencereleri evlere girmek için kullandıkları en önemli giriş kapısıdır. Yüzme havuzlarının altlarında bulunan odalar rutubetli ve sakin ortamıyla fareleri çeken alanlardır.

 

Haşere ve Farelere Karşı Alınacak Önleyici Tedbirler:

Banyo ve tuvalet pencereleri sinelik tel ile kapatılmalıdır.
Apartman ve müstakil evlerin dış kapıları kapalı tutulmalıdır.
Bodrum katlarda özellikle kazan dairelerinde havalandırma amacıyla açık bırakılan pencerelere metal sineklik tel takılmalıdır.
Alışveriş torbaları eve getirildikten sonra mutlaka açılmalı ve kontrol edilmelidir.
Yeni bir eve taşınmadan önce mutlaka profesyonel bir şirketten yardım istenmeli evin içinde alınması gereken önlemler belirlenmelidir. Gerekiyorsa uygun ilaçlarla ilaçlama yapılmalıdır.
Site ve apartman yönetimleri profesyonel bir şirketle anlaşarak periyodik kontroller yaptırmalı, site ve apartmanlarda alınması gereken ek önlemleri öğrenmelidir.

 

ESOES’den Sitelere Avantajlı Çözümler:

ESOES uyguladığı Entegre Pest Kontrol sistemiyle yaşam alanlarında mümkün olduğu kadar az miktarda kimyasal madde uygulayarak maksimum fayda sağlamaktadır. Bu sistemde öncelik haşere ve kemirgenlerin yaşam alanlarına girmeden dışarıda yok edilmesi veya girişin engellenmesidir. Sadece sorunu engellemeyi veya çözmeyi değil insan sağlığını da korumayı hedefliyoruz. Ortak alanlarda alınacak basit ve etkili önlemlerle haşere ve kemirgen sorunu yaşama riskinizi minimize ediyoruz.
Bizimle çalışmak isteyecek sitelere ortak alanlarda zararlı önleme programı hazırlıyoruz. Bu program kapsamında otak alanlar dışında ilaçlama isteyecek evlere %50 indirim uyguluyoruz. İstenmesi halinde hazırladığımız programa uçan haşere (sivrisinek, karasinek, arı v.b.) mücadelesini de dahil ediyoruz.

ENDÜSTRİYEL ALANDA HAŞERE KONTROLÜ

Esoes Endüstriyel Alanda Program ve Çözümler

Her endüstrinin kendine özel hazırlanmış zararlı programına ihtiyacı vardır. ESOES İlaçlama’nın iş dünyası programları iş yeriniz için özel çözümler ve seçenekler getirir. İş yerleri diğer yaşam yerlerine göre daha komplekstir. Her iş yeri farklıdır ,değişik düzen,üretim ve çalışma sistemine sahiptir.

Bu nedenle farklı program ,pest kontroller ve çözümler uygulamak gerekir.

Ayrıca periyodik, kontrollü, olabileceklere karşı hazırlıklı, başarılı ve her şeyden önce iş yeri özelliğine uygun özel çözümlü teknik ve bilimsel yapıda olması gerekir .

Mutlaka size özel hazırlanacak program ve çözümler için bizden detaylı bilgi alınız.

Her ortama farklı program hazırlanır. Özellikle çok iyi bir araştırma yapar. Agresif bir çevre temizliği önerir ve uyarı tekniklerini uygular. Tehlike analizi, kritik kontrol noktaları sistemi hazırlayıp pest kontrolünü en yüksek standart seviyesine getirir.Sağlığınızı ,imajınızı ve prestijinizi korur.

Endüstriyel zararlı yönetimi programını iş yerinize uygun özel hazırlar var olan probleminizi yok eder. Problemiz yok ise olmayacak anlamına gelmez başlamadan durdurur.

Zararlıyı önceden önlemek zararlı olduktan sonra kontrol altına almaktan daha iyi ve ekonomiktir .
Endüstriyel zararlı yönetiminin hedefi zararlıyı önceden önlemek ,sorununuz başlamadan önüne geçmektir.

 

Otellerde Esoes Entegre Pest Yönetimi:

Oteller yoğun insan ve eşya hareketinin yaşandığı, mutfakları sürekli faaliyet halinde olan kurumlardır. Bu nedenlerle, otellerde haşere ve kemirgen sorunu yaşanma ihtimali yüksektir. Otellerde haşere ve fare riskini en alt seviyede tutmak, otelin prestiji ve otel müşterisinin memnuniyeti ve sağlığı açısından son derece önemlidir.

Profesyonel olarak yönetilen otellerin büyük çoğunluğu haşere kontrol faaliyetine gereken hassasiyeti göstermekte ve bu konuda uzman kuruluşlarla çalışmayı tercih etmektedir. Bu gereksinim, otel yöneticilerinin de önem verdiği sağlıklı yaşam alanları oluşturma çabalarının bir parçasıdır. Gerek müşteriler, gerekse otel personeli açısından, yapılacak haşere ve kemirgen kontrol uygulamalarının bilimsel, sağlıklı, estetik ve çağdaş metotlarla yapılması önem taşımaktadır.

Otellerde, haşere ve farelere karşı yoğun kimyasal önlemler almak yerine, otel personeline dönük eğitim çalışmaları ve binaya dönük alınacak önlemler öncelikli değerlendirilmelidir. Bu sayede hem yapılacak uygulamanın maliyeti azaltılmış, hem de ortamda kimyasal madde kontaminasyonu mümkün olduğu kadar düşük seviyeye çekilmiş olur. Bu yöntemde, haşere kontrol faaliyeti, sıradan bir ilaçlama çabasından çok, müşteriyle karşılıklı işbirliği içinde uygulanan bir tesis koruma sistemi olarak ortaya çıkmaktadır.

Esoes Entegre Pest Yönetiminde, mümkün olduğu kadar alt seviyeye çekilmekle beraber, yine de bazı kimyasal insektisit ve rodentisitler kullanılmaktadır. Ancak biz, kullandığımız kimyasalları seçerken de belli kriterleri göz önünde tutuyoruz.Otellerde yapılacak haşere ve kemirgen mücadelelerinde WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından onaylanmış, T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı halk sağlığı ilaçlarını kullanıyoruz. Ayrıca oteller hizmet alanları olduğundan, estetik unsurları da dikkate alıyoruz. Bu amaçla, yapılacak uygulamalarda kullanılacak ilaçları renksiz, kokusuz, leke ve tortu bırakmayan formülasyonda seçiyoruz. Kullanılacak fare ve sıçan yem istasyonlarını da, özellikle iç alanda, kolay saklanabilecek formda hazırlıyoruz.

Oteller 24 saat hizmet veren ve faaliyetine ara vermesi mümkün olmayan kurumlar olduğundan, ilaçlama sırasında veya sonrasında külfetli hazırlıklar gerektirmeyecek yöntemler uyguluyoruz.

Siz de oteliniz veya benzeri faaliyetlerde bulunan işletmeleriniz için profesyonel bir çözüm ortağı arıyorsanız bize başvurun.

KURUMSAL ALANDA HAŞERE KONTROLÜ

ESOES’den Hastaneler İçin Çevre Sağlığı Çözümleri:

Hastaneler haşere ve kemirgen sorunlarına karşı en hassas alanlardır. Bununla birlikte hastaneler, yoğun insan, araç ve malzeme trafiği nedeniyle haşere ve kemirgen sorunuyla karşılaşma riskinin de üst düzeyde olduğu kurumlardır. Tüm bunlara karşın, hastanelerde kimyasal madde uygulamasında birçok zorluk ve kısıtlama bulunmaktadır.
Bu sebepler dikkate alındığında, Entegre Pest Yönetimi hastaneler için ideal bir çözüm olarak ortaya çıkmaktadır.
Hastane ve benzeri sağlık kurumlarında yapılacak haşere kontrol uygulamalarında amaç sorunu ortaya çıkmadan engellemek ve mümkün olduğu kadar az kimyasal madde kullanmak olmalıdır. Kimyasal mücadele kısıtlı olduğu için, öne çıkması gereken unsurlar fiziksel önlemler ve personel eğitimidir.

 

Kullanılacak İlaçların Özellikleri:

Kullanılacak ilaçların etken maddesi mutlaka WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından onaylanmış ve ilaç T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlandırılmış olmalıdır.
Laboratuvar, hasta odaları, mutfak gibi hassas alanlarda jel formülasyonlu insektisitler kullanılmalıdır.
Pulverizatörle uygulanacak sıvı ilaçlar mikrokapsül özelliği taşımalıdır.
Kemirgen ve haşere mücadelesinde kesinlikle ağır kokulu sıvı ilaçlar ve toz ilaçlar kullanılmamalıdır.
Kemirgen mücadelesinde kilitli istasyonlar içinde uygulanacak mum blok veya pellet formunda yemler kullanılmalıdır.
Kemirgen mücadelesinde kullanılacak yemlerin içeriğinde mutlaka güvenlik kimyasalları bulunmalıdır.
ESOES’den Hastanelere Sağlıklı Çözümler:

Hastanelerde amaç, haşere ve kemirgen sorunu çıkmadan; uygun, bilimsel yöntemlerle önlem almaktır. Bu amaçla, ESOES’den size profesyonel destek verecek uzman kadrolara sahip, kendini yenileyen ve geliştiren bir kurum olarak her zaman yanınızda olacaktır. Hastanelerde öncelik, alınacak mekanik önlemlerin belirlenmesidir.
Bu önlemler belirlendikten sonra kullanılacak ilaç ve yöntemler şu kriterlere göre seçilmelidir:

Kullanılacak ilaçlar mutlaka WHO (Dünya Sağlık Örgütü ) onaylı ve T.C. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı olmalıdır.
İlaçlama sırasında veya sonrasında külfetli hazırlıklar gerekmeyecek yöntemler uygulanmalıdır. Çünkü hastaneler 24 saat hizmet veren ve faaliyetine ara vermesi mümkün olmayan kurumlardır.
Hastaların durumları dikkate alınmalı ve özellikle allerji, solunum yolu rahatsızlıkları, açık yaralar ve yanıklar unutulmamalıdır.
Hastane içinde yer alan laboratuvarlar, görüntüleme merkezleri, ameliyathaneler, yoğun bakım üniteleri ve ilaç depoları v.b. özel hassasiyet gerektiren alanlardır.
Çocuklar kimyasal maddelere karşı büyüklere oranla daha korunmasızdır. Bu nedenle bebeklerin ve çocuk hastaların kaldığı kısımlarda öncelik mekanik mücadeleye verilmelidir. En son çare olarak ilaçlama uygulamalarına başvurulmalı ve ilaç seçiminde çok hassas davranılmalıdır.

SORU VE SORUNLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ