Kalorifer Böceği İlaçlama İzmir

kalorifer böceği ilaçlama

Kalorifer Böceği İlaçlama

Popülasyonu en hızlı çoğalan ve evlerimizde yaşayan alman hamamböceği türüdür.

Kalorifer böcekleri dişisi bir kez çiftleşerek sürekli üreme kabiliyetine sahiptir .Her yumurtada 25 – 30 civarı larvaya sahip ve yılda defalarca yumurta bırakabilmektedirler. Alman hamam böceği geliş yolları daha çok ev eşyalarıyla komşu dairelerden veya alışverişle dahi taşınabilmektedir. Kalorifer böceği 1 günde ortalama 5km yol kat edebilmektedir. Kalorifer böcekleri sıcak nemli ve karanlık ortamlardan hoşlandığından genellikle evlerimizde mutfak ve banyo gibi suya ve gıdaya yakın dolap menteşeleri sıcaklık yayan beyaz eşya aksamları kutularda yumurta bırakır ve bu bölgelerde hızla çoğalmaktadırlar .Bu böcek türleri susuz yaşayamamaktadır tahminen en fazla 1 ay kadar susuz yaşamlarına devam etmektedir. Evlerinizde ve işyerlerinizde zaman zaman karşılaştığınız bu böcek türleri için uzman firmalardan yardım almak gerekir.

Kalorifer Böceği Nasıl İlaçlanır?

Uzman kişiler  böcek türleri  ve yaşam tarzları saklanma alanları ve hangi bölgede hangi ilacın etki edebileceğini bildikleri için haşerenin evinizden tamamen yok olmasında çok daha başarılı ve etkili olmaktadır. Kendi imkanlarınızla yapacağınız ilaçlama ve kullandığınız ilaçlar yeterli olmadığı gibi tek seferde yok edilebilecek kalorifer böceklerini mutfakta ve diğer odalara dağılmasına sebep olabilirsiniz .Bu sebepten dolayı hem daha çok alana yayılan böcekle mücadele zorlaşmakta hem de kullanılan yetersiz ilaçlar yüzünden bağışıklığı gelişmektedir.

Garantili İlaçlama Yöntemi İçin İzlediğimiz Yol

Şikayetiniz üzerine ilk telefon görüşmesinde böceğin türü saptanır .Üreme zamanları ağırlıklı olarak bahar aylarında hızlanan bu böcek türleri için şehrimizde müsait bir hava koşuluna sahip olduğu üzere öncelikle sadece sizin dairenizde mi var? Yoksa komşularınızda da varmı öncelikle tüm bina ele alınmalıdır .Eğer diğer  dairelerde de bu şikayet mevcutsa bina ilaçlaması ilk tercihiniz olmalıdır. Bu şekilde yapılan ilaçlamalar hem genel bina sağlığı açısından daha başarılı sonuç almamıza hem de daire bazında daha ekonomik rakamlarla ilaçlamanın ucuz olmasını sağlayacaktır .

Bireysel olarak  tek dairede kalorifer böceği ilaçlamasında sc yani süspansiyon konsantre kokusuz ilaçlama tek başına yeterli olmayabilmektedir. Kalorifer böcekleri kimi zaman mutfakta bi kutunun içinde bulaşık makinesi elektronik aksamında veya elektrik buatlarına, kapı pervazlarına kadar gizlenmiş olabilir .Sıvı ilacın tamamen ulaşamayacağı noktalarda ise jel böcek yemi diye tabir ettiğimiz .Cezbetme özelliği yüksek uzun süre kurumadan etki sağlayan jel ilaçlar ek olarak yapılmaktadır. Kalorifer böcekleri daha önceden bırakmış olduğu yumurtalara sıvı ilaçların  10 -15 gün sonra silindiği veya etkisi geçtiği için yumurtadan çıkan yavrular yaşamlarına devam etmektedir. Evinde oldukça yoğun var olan kalorifer böcekleri için 2. ilaçlama tamamen bitmesi için  teknik ekip tarafından öneri yapılabilir .

 

Evlerimizde Kalorifer Böceği İlaçlaması Yapılırken Biz Neler Yapmalıyız ?

Evinize gelen uzman personel öncelikle sizinle böceğin en çok görüldüğü alanlarla ilgili bilgi alır. Mutfak ve banyoda inceleme yapar hijyenle ilgili tedbirleri anlatır. Kimyasal bilgisi ve olası yan etkilerini size bilgi verir. Evde bebek çocuk var ise ilaçlama süresince ve belirli bir süre bulunan ortamdan uzaklaştırılır. Kullanılan ilaçlar Sağlık Bakanlığı ruhsatlı kimyasallardır. Ancak alerjik bir durum oluşmaması ve yapılan ilaçlamanın  sonuç getirmesi için ilaçlanan duvar köşesi yüzeyler minimum 3 5 gün ıslak temizlik yapılmaz .Solunum rahatsızlığınız var ise uzman personele yaklaşılmaz .İlaçların genel olarak zehirleme özelliği yoktur. Bu sebepten antidotuda yoktur. Kalorifer böceği ilaçlama sonrası kesin olarak haşerenin yok olması  tam 7 gün sürmektedir .Jel yem etkisini 4 ila 8 hafta göstermektedir.

Kalorifer Böceğinin Neden Olabileceği Hastalıklar Nelerdir?

Astım, Gıda Zehirlenmesi, Verem, Antrax, Hepatit, Mantar Hastalıkları, Alerjik Reaksiyonlar ve En önemlisi evinizde her an karşınıza çıkacakmış hissi yaratan Psikolojik Rahatsızlıklar .

Sağlığınızı ve sevdiklerinizi bu haşerelerin yarattığı hastalıklardan korumak için mutlaka profesyonel bir yardım almanız gerekmektedir. Kalorifer böceği ile kendiniz mücadele edemezsiniz .Marketten alarak kullandığınız ilaçlar yüzünden ayrıca devamlı kimyasala maruz kalıp kendinizi de evinizi veya  işyerinizi de ayrıca tehlikeye atmaktasınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir