KONUTLARDA HAŞERE KONTROLÜ

KONUTLARDA HAŞERE KONTROLÜ

ESOES ‘den Apartman ve Siteler İçin Çevre Sağlığı Çözümleri:

Apartman ve site yaşamında haşere ve fareler ciddi sorun oluşturmaktadırlar. Burada en önemli etken dar alanda yoğunlaşan nüfus ve bunun getirdiği yoğun insan ve malzeme trafiğidir.
Haşere ve Farelerin Yerleşme Alanları:
Evlerde en sık karşılaşılan sorun haşere sorunudur. Haşereler arasında da hamam böcekleri ve gümüş balık en çok görülenleridir. Hamam böcekleri evlerin içinde çoğunlukla mutfak, banyo gibi rutubetli alanları tercih ederler, apartmanların ortak alanlarında da; kazan dairesi, asansör kuyusu, çatı arası gibi alanları seçerler.
Gümüş böcekleri hemen her yerde görülebilirler. Çok hareketlidirler. Yerleşim için dar ve tozlu alanları seçerler. Eski kitap ve gazetelerin araları, duvar çatlakları, yer ve duvar döşemelerinin araları v.b. yerleri özellikle tercih ederler.

Fare ve sıçanlar özellikle bahçeli sitelerde sorun oluşturmaktadırlar. Toprakta yuvalandıkları için sürekli sulanan ve rutubetli olan bahçeler uygun yerleşme alanları oluşturur. Şehirlerde özellikle atık su kanallarını kullanarak geniş alanlara yayılabilirler. Evsel atıklar bu canlıları yerleşim alanlarına çeken en önemli sebeplerden biridir. Apartmanlarda havalandırma boşluklarına açılan banyo ve tuvalet pencereleri evlere girmek için kullandıkları en önemli giriş kapısıdır. Yüzme havuzlarının altlarında bulunan odalar rutubetli ve sakin ortamıyla fareleri çeken alanlardır.

 

Haşere ve Farelere Karşı Alınacak Önleyici Tedbirler:

Banyo ve tuvalet pencereleri sinelik tel ile kapatılmalıdır.
Apartman ve müstakil evlerin dış kapıları kapalı tutulmalıdır.
Bodrum katlarda özellikle kazan dairelerinde havalandırma amacıyla açık bırakılan pencerelere metal sineklik tel takılmalıdır.
Alışveriş torbaları eve getirildikten sonra mutlaka açılmalı ve kontrol edilmelidir.
Yeni bir eve taşınmadan önce mutlaka profesyonel bir şirketten yardım istenmeli evin içinde alınması gereken önlemler belirlenmelidir. Gerekiyorsa uygun ilaçlarla ilaçlama yapılmalıdır.
Site ve apartman yönetimleri profesyonel bir şirketle anlaşarak periyodik kontroller yaptırmalı, site ve apartmanlarda alınması gereken ek önlemleri öğrenmelidir.

 

ESOES’den Sitelere Avantajlı Çözümler:

ESOES uyguladığı Entegre Pest Kontrol sistemiyle yaşam alanlarında mümkün olduğu kadar az miktarda kimyasal madde uygulayarak maksimum fayda sağlamaktadır. Bu sistemde öncelik haşere ve kemirgenlerin yaşam alanlarına girmeden dışarıda yok edilmesi veya girişin engellenmesidir. Sadece sorunu engellemeyi veya çözmeyi değil insan sağlığını da korumayı hedefliyoruz. Ortak alanlarda alınacak basit ve etkili önlemlerle haşere ve kemirgen sorunu yaşama riskinizi minimize ediyoruz.
Bizimle çalışmak isteyecek sitelere ortak alanlarda zararlı önleme programı hazırlıyoruz. Bu program kapsamında otak alanlar dışında ilaçlama isteyecek evlere %50 indirim uyguluyoruz. İstenmesi halinde hazırladığımız programa uçan haşere (sivrisinek, karasinek, arı v.b.) mücadelesini de dahil ediyoruz.

SORU VE SORUNLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ